Psihijatrija je područje medicine koje uključuje proučavanje, dijagnozu i liječenje poremećaja mentalnog zdravlja. Na mentalno zdravlje osobe utječe kombinacija čimbenika koji su i specifični za pojedinca i povezani s interakcijom s društvom, zajednicom i obitelji. Postoji nekoliko komponenti mentalnog zdravlja, uključujući zdravo samopoštovanje, komunikacijske vještine i razvoj otpornosti.
Probleme s mentalnim zdravljem ne treba doživljavati kao puke slabosti koje osoba može jednostavno prevladati, jer mogu biti vrlo problematična i onesposobljavajuća stanja te utjecati na velik dio populacije diljem svijeta. Probleme mentalnog zdravlja treba rješavati i liječiti prije nego što prouzrokuju ozbiljne poremećaje u obiteljima, odnosima i zajednici.
Psihijatar je liječnik koji se bavi dijagnostikom, liječenjem, upravljanjem i prevencijom mentalnih i emocionalnih problema.
Primjeri problema mentalnog zdravlja s kojima se psihijatri bave uključuju bipolarni poremećaj, depresiju, anksiozni poremećaj, poremećaj osobnosti, poremećaj panike, posttraumatski stresni poremećaj i shizofreniju.
Za većinu psihijatrijskih poremećaja ne postoje laboratorijski testovi koji bi potvrdili stanje. Umjesto toga, pacijent se podvrgava nizu psiholoških testova, iako se provode i biokemijski testovi kako bi se provjerilo zdravstveno stanje pacijenta.
Psihijatri koriste nekoliko oblika liječenja u liječenju bolesti mentalnog zdravlja, uključujući psihoterapiju, lijekove kao što su antipsihotici, stabilizatori raspoloženja i antidepresivi.
Psihoterapija može uključivati terapiju kognitivnog ponašanja, obiteljsku terapiju ili grupno savjetovanje. Hospitalizacija također može biti potrebna u teškim slučajevima.
U psihijatrijskoj ambulanti vršimo dijagnostiku i liječenje sljedećih poremećaja:
Poremećaji raspoloženja (depresivni poremećaj, poremećaj raspoloženja zbog općeg zdravstvenog stanja)